четвъртък, 8 декември 2011 г.
Нов живот за стъклото
http://www.lachezar-dochev.com Уеб сайт на автора
Мога да пиша само за изложба която ме докосва. Сред чиито измерения намирам успоредна точка с Автора, независимо дали ни разделя Култура, Време и Пространство.
Скулптурите на Лъчезар Дочев живеят свой живот и същевременно очертават един свят на естетика и философски размисъл. Свят в който формата се пресича и докосва до абстрактното а цветът е акцент.
Творбите са лети с размах, цветните нишки из тях им придават отнесена чувствителност и някой може да се удиви, че студеното стъкло е способно на такава символика и антропоморфност.
Творбите бележат един самобитен път - сред пясъка на ежедневието в което Човек ползва стъклото като огледало, както на тялото така и на душата си...
* * *
Изложбата може да бъде видяна в залата на Министерство на Културата, София.
http://mc.government.bg/sredecs.php?s=238&cc=1
сряда, 30 ноември 2011 г.
Ритъмът и врящият котел
„Орловият кръг“, неговите членове и изкуство ни понесоха на раменете на Орела - този който може да възпее Amazing Grace (на флейта) и да внуши с мощните напеви - образи от необятната прерия, една извечност сред която коренното населените на материка е изливало и продължава да излива своята благодарност. Както разбрах от споделеното през – не мога да го нарека спектакъл, не мога чистосърдечно и „ритуал“, ала едно споделяне, което се опита да пресъздаде нативния мироглед на далечните географски от нас племена - Лакота, Ирокези, Кроу и др.
Г-н Посланикът – вероятно твърде ангажиран, напусна веднага след като държа откриващото слово, а културното аташе на САЩ у нас, ни посрещаше учтиво на врата с „Добър вечер“, като за съжаление това явно бе единствената реплика на Български която знаеше. Той също изчезна при започване на програмата и магически се появи на нейния финал.
* * *
В заключение, споделям че представянето на обществото „Орлов кръг“, насочено към ученици от гимназията и експерти по индианистика, както и голяма доза поддръжници, ще запечати у мен спомен за творческа наслада от чутото и видяното, заедно с разширено познание относно обичаите на коренните жители на Северна Америка.
петък, 25 ноември 2011 г.
Taнго
http://natfiz.bg/bg/events/details/id/338
Танго ме докосна, с многото си пластове. За пореден път се уверих че у нас се прави голямо изкуство, на Европейско а защо не и Световно ниво. Защото може да ме развълнува, накара да помисля, или да преразгледам неща от моя живот.
Спектакълът е динамичен, с външен израз и вътрешна напрегнатост, която въплъщава човешки търсения, лайт мотиви, перипетии да стигнем до другия и до самия себе си.
Като жалон обособяващ цялата творба - е пътят на една съвършена и лека сфера с която си играем, подхвърляме, танцуваме, но без която никакви танци и забава няма да са възможни. В този ред на мисли спектакълът има какво да даде на всеки зрител.
Аудиторията бе съставена в немалка част от 13-14 годишни деца , които подхвърляха реплики, смееха се и нямаха поведение прилично за театър. Ала когато постановката се разви, децата потънаха в нея, вживяха се в драмата на персонажите, в ритъма на музиката и играта на сенките. С това голямото Изкуство доказа за пореден път, че пред него всички замлъкват, опитват се да го разберат и да му се наслаждават - като душевен порив.
* снимката е копирана от галерията за спектакъла на сайта на НАТФИЗ
сряда, 16 ноември 2011 г.
Музиката - едно обръщане навътре
Да ни накара да вибрираме със звуците в една по-висока - Духовна и образна реалност.
Концерт на квартет Quarto - конферентна зала Министерство на Външните Работи, София 15 XI 2011 г. Събитието се организира от Quarto Quartet съвместно със Софийска Филхармония.
*Концертът бе посветен на писателя Николай Петев, като приходите от билетите бяха предвидени за помощ, при неговото лечение в чужбина.
Извадени извън ежедневието, поставени в една плоскост между реалното и мечтите - нотите се опитват да стигнат до нас, облагородявайки сетивата и разширявайки диапазона на чувствата ни.
Квартетът на Малер може да се нарече „зрялост“ - една нова епоха, която се ражда в твореца. Мисля така е с всеки един квартет на композитор – лиричен, възвисен, водещ към следващото му стъпало на творческо съзряване и житейско утвърждение.
Музиката на Пипков бе категорична и закачлива. Не толкова романтична, но изпълнена с жизненост, характерни ритми за нашия фолклор и отношение към живота. Наситена с динамика, резки контрапункти и немалка доза абстракция.
* * *
Концертът завърши с неангажиращата музика на Моцарт която се носеше подобно полета на двойка пеперуди през лятото - свободна, усмихната, ненатрапчива...
Квартет Quarto успя отново да прокара път през съзнанието на хората - извън ежедневието, повеждащ ги на едно сигурно пътешествие, подобно на медитация – навътре, през призмата тонове на автора към пластовете на субективната душевност на слушателя.
събота, 4 юни 2011 г.
Музика в цветове...
провел се в Модерен театър на 2-ри Юни 2011 г.
Събитието е организирано от "Класика в звук ... със стил"
http://style-in-sounds.com/
Винаги когато посещавам концерт на приятелите от Quarto
имам усещането че от тяхната музика извират цветове и по-точно
цветя. Музикантите ни преведоха през една приказка или история
започваща лирично и навлизаща дълбоко в душените пластове и търсения
на композиторите.
Бяха изпълнени клавирен квартет 1 на Бетовен, клавирен квартет "Фантазия" на Франк Бридж и клавирен квинтет във фа минор на Цезар Франк. Лично усетих преместването във времето от експресия към една емоционална и наситена с вътрешен драматизъм импресия във втората част на концерта.
Споделям че според мен хубавата музика в частност селекцията и изпълненията на квартет Quarto, носят както високо естетичен заряд така и терапевтичен резонанс. След подобен концерт може да се окаже че сме намерили разрешение на вътрешен конфликт или трансформирали физическа болка или емоция. Въпросът е да се оставим и следваме музиката - произведението само ще се разкрие пред нас...
събота, 21 май 2011 г.
Хиндемит или за това как не се прави кино...
бруталния си език, клишета. Опитва се да прилича на пародия, ала е пародия
на самото кино. Киното е изящно изкуство, език който повдига и забавлява - една реалност, която сценаристи и режисьори - дори актьори, искат да изживеят, паралелно на нашата.
За съжаление нито блестящият актьорски състав, нито доброто заснемане и ефекти могат да направят много, когато самите основи са слаби. Филмите резонират у нас с желание да намерим късче Истина за самите себе си, да получим прозрение и станем съпричастни към чувствата на някоя друга душа. Един универсален език достъпен за всеки.
Не можах да издържа повече от половината филм. За сравнение - Източни пиеси е един блестящ опит за вникване душата на персонажа, на едно дори "натуралистично" ниво. Маймуни през зимата и Светът е голям и спасение дебне от всякъде засягат социални теми, разказват истории в няколко сюжетни линии. Хиндемит подобно на Шивачки изглежда в моите очи - като филм с неоправдано голям бюджет и актьорски състав - способен на много по-добра реализация, при смислен сценарии и режисьорско решение...
сряда, 20 април 2011 г.
Страстите по евангелие от Йоан, Й. С. Бах
Творбата мога да нарека с клишираното "Музика на Сферите" и носи огромен заряд, който оставя слушателя тониран и пречистен.
Сякаш е композирана за да преведе човешката душа през
страданията на Христа въплътени в музика за да може слушащия да излезе
от залата едва ли не готов да посрещне присъдата на Вечността.
Произведението което казват за първи път е свирено и пято в България,
макар сложно и дълго, намери своята аудитория и се проведе в лоното
на просветата - Алма Матер, чиято акустика и архитектура подчертаваха бароковото звучене.
понеделник, 18 април 2011 г.
в операта "Валкюра" от Рихардф Вагнер. Съвременното сценично решение
не влиза в рязък контраст но може би - напротив подчертава изнесените
извън времето въпроси, които занимават персонажите.
В търсене на свободния от волята на боговете Герой - бъдещ спасител на Света, всемогъщия бог Вотан ще жертва най-свидните си деца. Една битка която се пренася от света на боговете в този на хората.
Интроспекцията на Божеството - сякаш е вкарано в капана на собствените принципи придобива човешки облик и черти, за да се въплъти в изконни и желани за хората добродетели като Любов, Смелост и уважение към другия.
сряда, 23 февруари 2011 г.
Пиеса за умиране - между абсурда и смеха...
Пиесата може да се нарече абсурдна, гротестна или авангардна. Всъщност за мен е желание на автора да втъче един сложен философски въпрос задаващ си съвременният човек, сред злободневието на технологизирания-консуматорски ориентиран свят.
Резултатът е плетеница за съзнанието в измерения, които обръщат поляритета на сто и осемдесет градуса, дават воля на първичните-скрити в подсъзнанието пластове и поле за изява на лутащата се човешка душа, сред абсурдната реалност в която е попаднала. Изходът понякога е съзнателно прекъсване на живота, но дали това ще разреши въпросите които я измъчват?
http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=182871748418565&index=1
* * *
Текст, който изключвайки клишетата (а те са и актьорска импровизация), се доближава до пиесите на Самюел Бекет - философски, многопластов и трудно смилаем.
Блестяща актьорска игра на камерния състав, каращ ни да се гордеем с постиженията на родната артистична школа. Драматургията дава голяма свобода за актьорска импровизация, на която ще се насладите с удоволствие.
Интересно място за провеждане на спектакъла, не се препоръчва за страдащи от клаустрофобия - носете си топли дрехи :)
http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=1833915461
петък, 18 февруари 2011 г.
Галин Малакчиев или символиката в битието
Фигурите са стилни, понякога гротестни или дори граничещи с абстракция, като водещ елемент е обединяващият ги символ - било то от еротичен, екзистенциален, или в строго вътрешен план. Всяка една от склуптурите съдържа в себе си контраст на застиналост и движение, положени в диагонала на собствения им пиедестал.
С творби като Икар, Пегас и Нике - Галин Малакчиев освобождава своите образи. Tе оживяват от грубата материя и показват вътрешния стремеж на всяка душа към свобода, израз и пълно проявление в живота, които блокирани водят до съграждане на телесно-душевна, атрофирала клетка.
* * *
Изложбата може да се види в галерия Средец - Партер Министерство на Културата, София до 3 Март включително. Снимков материал - електронни медии, Интернет.
петък, 28 януари 2011 г.
История на едно поклонение...
В началото на 21 век човекът е изправен пред разкъсващи го в глобален и вътрешен план екзистенциални въпроси. Неумолимото величие на Природата - нейното спокойствие и сила за нов живот, са еднозначно послание за религия - заложена в самото Битие. Очакване на едно предопределено и по-добро "Утре".
Изложбата се състои от изключително добре заснети пейзажи, портрети и детайли, отпечатани на качествена медия - в голям формат.
Можете да я посетите до 30 Януари в галерия "Средец" (до министерство на Културата).
петък, 14 януари 2011 г.
Димитър Казаков - Нерон
Наситени с Еротика, платната на Нерон провокират изпълнения със задръжки и бариери зрител. Сякаш нашепват и искат да му дарят свободата да се изразява и бъде себе си, да изпита удоволствието от живота на въплътения дух, втъкани в самите тях.
Картините на Нерон са богати на митологична символика а гамата им е безупречна. Цветовете са в хармония, каквато е търсена и между хората, а като венец на взаимоотношенията - между мъжа и жената, създаващи Света около себе си на база първична жизненост и чиста любов.
* * *